W temacie instalacji fotowoltaicznej, zaraz obok ekologii i oszczędności, porusza się kwestię bezpieczeństwa. Największa obawa? Pożar fotowoltaiki. Czy rzeczywiście ryzyko jest tak duże jak obawy na ten temat? Co stwarza zagrożenie pożarowe i przede wszystkim – jak go uniknąć?
Co powoduje pożary instalacji fotowoltaicznych?
Powszechnie sądzi się, że głównym źródłem są awarie sprzętu, ale to tylko pozory.
W Polsce nie mamy oficjalnych statystyk na temat przyczyn pożarów instalacji, jednak dobrym punktem odniesienia są dane zgromadzone przez naszych niemieckich sąsiadów. Według badań TÜV Rheinland – Fraunhofer za największy odsetek pożarów fotowoltaiki (aż 56%) odpowiadają czynniki zewnętrzne, takie jak wyładowania atmosferyczne.
Kolejni winni to… ludzie. Błędy ludzkie powodują aż 27% pożarów instalacji fotowoltaicznych, a dopiero na 3 miejscu uplasowały się awarie sprzętowe (17% przypadków). W rezultacie można wyeliminować aż 44% przyczyn powstawania zagrożeń.
Jak procenty przekładają się na ilość pożarów? Na 1,3 mln domów z instalacją fotowoltaiczną, problem z pożarem pojawił się w 430 przypadkach, a tylko w 210 budynkach przyczyną była fotowoltaika. W efekcie ryzyko pożaru instalacji jest bardzo małe – wynosi tylko 0.016%. A możesz obniżyć je jeszcze bardziej.
Ochrona przeciwpożarowa – jak zabezpieczyć się przed pożarem instalacji fotowoltaicznej?
Wyeliminować błędy ludzkie i zminimalizować ryzyko awarii urządzeń. W praktyce więc zabezpieczenie fotowoltaiki przed powstaniem pożaru sprowadza się do 3 kwestii: właściwego projektu, wysokiej jakości podzespołów oraz poprawnego wykonania instalacji. I tu zaczynają się schody, ponieważ na rynku nie brakuje firm, które oferują instalacje w “atrakcyjnych cenach”. Dlatego dla zachowania bezpieczeństwa musisz zadbać o kilka kluczowych elementów.
Odpowiedni projekt instalacji
Ryzyko błędów rozpoczyna się już na etapie projektu. Kluczowe dla bezpieczeństwa i wydajności pracy instalacji są takie aspekty jak:
- właściwe uprawnienia osoby przygotowującej projekt – mogą to być:
- Uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 z późn. zm.)
- Certyfikat wystawiony przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie systemów fotowoltaicznych. Certyfikat wydaje się na 5 lat, a po spełnieniu określonych wymagań jego ważność można przedłużyć na okres kolejnych 5 lat.
- dobór mocy dostosowany do zapotrzebowania i warunków budynku,
- odpowiednie rozmieszczenie paneli – zarówno pod kątem nasłonecznienia (kąt nachylenia dachu i występowanie elementów zacieniających), jak i podłoża: nie powinny znajdować się na palnym podłożu, ponieważ zwiększa to ryzyko zaprószenia ognia.
Renomowane, sprawdzone podzespoły
Niska cena może być kusząca, ale w dłuższej perspektywie to gra niewarta świeczki. Usługa musi się opłacić, dlatego nieodpowiedzialne firmy szukają oszczędności w sprzęcie. Nie wybieraj więc najtańszych ofert i upewnij się, że instalator korzysta z wysokiej jakości podzespołów renomowanych firm. To znacząco obniża ryzyko pożaru wywołanego awarią urządzeń.
Właściwy montaż
Brak kompetencji i doświadczenia u instalatorów prowadzi do niewłaściwych zabezpieczeń instalacji prądu stałego (źle dobrane przewody, niskiej jakości wtyczki czy brak dodatkowej ochrony UV dla przewodów). Zwróć uwagę na doświadczenie i opinie o firmie, którą wybierasz do zamontowania instalacji fotowoltaicznej.
Regularne przeglądy
Dla zachowania bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej dbaj o przeglądy urządzeń zabezpieczających, czystość paneli i wykonuj kontrolne pomiary. Instalacja fotowoltaiczna nie jest wymagająca pod kątem serwisowania, dlatego tym bardziej lepiej jest zapobiegać awariom niż je naprawiać.
Wymagania ochrony przeciwpożarowej
Każdą instalację o mocy powyżej 6,5 kW należy zgłosić do Państwowej Straży Pożarnej. Na stronie Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV znajdziesz wzór zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej, który uwzględnia:
- umiejscowienie rozłącznika DC,
- przewodów pod napięciem,
- umiejscowienie paneli na obiekcie, działce,
- umiejscowienie falownika.
Dla instalacji o mocy poniżej 6,5 kW nie ma niestety oficjalnych wytycznych. Zaleca się wyposażenie w gaśnicę proszkową z minimum 4 kg proszku gaśniczego.
W Polsce pożary fotowoltaiki to odosobnione przypadki, w dużej mierze spowodowane błędami ludzkimi, które można wyeliminować. Wystarczy wybrać odpowiedniego wykonawcę i nie dać się skusić na oferty “za pół ceny”. Przemyślany projekt i zgodny z normami montaż instalacji gwarantuje jej bezpieczeństwo.
Masz pytania lub potrzebujesz wyceny? Skontaktuj się z nami.